header yl3akb

 navigation       CONTENTS
70 cm LNA ar ATF-54143 tranzistoru

29.12.2015:

Galvenais mērķis šim projektiņam bija iegūt vispārējas nozīmes maztrokšņojošu priekšpastiprinātāju, kas būtu viegli izgatavojams ar pieejamām, pazīstamām komponentēm, būtu elektriski un mehāniski stabils, nu un, protams, ar tādu veiktspēju, lai nebūtu sirdsapziņas pārmetumi viņu arī reāli lietot. Galvenie LNA pielietojumi būtu gan horizontālajos, gan satelītsakaros. Izmantojot normāla izmēra Yagi antenas (vai citas, ar mazāku virziendarbību), antenas trokšņi nebūs daudz mazāki par apkārtnes siltumtrokšņiem, pat vēršot viņas debesu virzienā (front/back attiecība mazām antenām parasti nav īpaši liela) tāpēc necentos dzīties pēc supermaziem paštrokšņu koeficientiem – noskaņoju labākajai salāgotībai (nevis NF), ieejas salāgošanas ķēdes pilnībā SMD, nekādu gaisa monāžu, nekādu gaisa spoļu. Mehāniski stabils un viegli atkārtojams risinājums.

LNA rēķināju un optimizēju AWR, bet šeit parādu gala varianta principiālo shēmu:

Visi komponenti tātad ir SMD, plates materiāls standarta 1.5 mm FR-4. Realizēta iespēja pievadīt barošanu arī caur RF kabeli. Salāgošanas ķēdes rēķinātas labākās salāgotības, tātad pastiprinājuma iegūšanai 435 MHz frekvencē. Ieejas ķēde papildus optimizēta VHF apgabala nospiešanai (Režekcijas kontūrs, kuru kā bonusu viedo C5+L3). Ar R5 iestata Q1 noteces strāvu, apmēram 80 mA.

Šādi izskatās salodēts un samontēts pastiprinātājs. Skārda kastīte, ķīniešu SMA - nekādu problēmu. Nākamo PCB versiju gan taisīšu kompaktāku, garāku horizintāli:

Iegūts apmēram 24 dB pastiprinājums 70 cm diapazonā un ļoti laba ieejas/izejas salāgotība (S11/S22), tieši tā kā gribēju. S21 grafikā redzams, ka VHF apgabalā ir samazināts pastiprinājums, kas var būt priekšrocība, ja paralēli tiek raidīts 2 m diapazonā (piemēram full-duplex satelītsakaros):

Mērīju arī NF ar savu laikietilpīgo metodi (spektra analizators, ENR = 15 dB trokšņu galva un Y metode), tāpēc, slinkuma dēļ, tikai vienā frekvencē, 435 MHz, kas arī ir pilnībā pietiekami veiktspējas novērtēšanai. Šeit bilde ar rezultātu:

Ņemot vērā miniatūro (0603) ieejas SMD salāgošanas spoli, kurai labums principā nevar būt liels, NF ~ 0.6 dB nav slikti. Aizvietojot L3 ar gaisa serdes spoli, NF, ja vajag var uzlabot (papildus arī pieskaņojot) par 0.1...0.2 dB, ko varbūt darīšu nākamajā versijā. Šoreiz mērķis nebija NF, bet gan viegli izgatavojams, regulējams, un remontējams priekšpastiprinātājs, kas, manuprāt, arī ir izdevies.


 footer
 2020 MB