header yl3akb

 navigation       CONTENTS

Četru portu jaudas summators/dalītājs 18cm diapazonam

19.11.2014:

Summators paredzēts četru spirāļu masīva aktīvo elementu summēšanai, bet protams ir izmantojams arī kā jaudas dalītājs. Info par tēmu internetā ir pa pilno, piemēram, šeit. Četriem portiem nogriežņu raksturīgā pretestība sanāk tieši 50omi, tāpēc pārvades līnijas nav jātaisa – atliek tikai nogriezt pareiza garuma nogriežņus. Bija pieejami  UT-141A-ALTP cietie kabelīši – tad nu ar tiem taisīju. Tā kā dalītājs ir simetrisks, sāku ar vienu no lambada/4 (elektriskais garums 90 grādi) daļām. Nogriezu nedaudz garāku par teorētisko garumu un beigu garumu piedzinu ar ķēžu analizatoru, pamazām griežot un vīlējot kabeli īsāku. Princips – zināms, ka 90 grādu nogrieznis invertē pretestību - ja viens kabeļa gals ir atvērts, otrā galā ir „īsais”. Tātad frekvencē, kurā nogrieznis ir 90 grādu garš, pārvades raksturlīknē sagaidāms iekritums (nogrieznis slēgts paralēli galvenajai līnijai). 

Šādi izskatās nogrieznis:

Godīgi sakot, 5x pārlodēju nogriezni, jo visu laiku sanāca nogriezt par daudz, tāpēc pamatne tāda notašķīta ar alvu :D. Un beigu beigās pareizajā frekvencē „iedabūtais” iekritums (S21):


Protams nogriežņa garums ir 90 grādi pie visām nepāra harmonikām:

Starp citu, redzams, ka risinājums izmantojams arī kā sprostfiltrs.

Tagad, zinot precīzu garumu, sagriezu un pielodēju tieši tādu pašu otru pusi:

Rezultāts tīri tā neko. Mērīju S11, S22 un S21 starp centra un vienu no malējiem portiem. Pārējie porti slogoti ar 50 omiem. S21 ļoti tuvs gaidītajiem -6dB (ieejas jauda dalīta ar 4). Savienotājkabeļu zudumus kompensēju:

 
S11:


Un S22:


S22 (viena no izejas porta atstarojumu zudumi) it kā ir diezgan viduvēji – tikai -~12dB. Bet tas ir dēļ izmantotās mērīšanas metodes. Ķēžu analizators atstarojumu zudumus mēra attiecīgajā portā ievadot signālu un mērot atstarotā signāla jaudu. Lai pareizi nomērītu šī dalītāja S22, signāls (ar vienu un to pašu fāzi un amplitūdu) jāievada visos četros portos, nevis tikai vienā, kā šajā gadījumā. Tā vienkārši šis summators/dalītājs strādā (skat. attēlu zemāk). Pieslēdzot portiem antenas (praktiski signāla ģeneratorus), protams, šis nosacījums tiks izpildīts un katra antena tiks slogota ar pareizu pretestību. Starp citu, augstāk parādītie atstarojumu mērījumi sakrīt ar simulāciju:


Citiem vārdiem, dalītājs strādā kā pēc grāmatas :) !!

Šo attēlu senāk sagatavoju, kā atbildi vienā forumā, kurā nesekmīgi centos noskaidrot, kā antenu portu ieejas pretestība var sanākt 50omi, jo loģiski domājot, katra porta pretestība ir otras 50omu antenas pretestība paralēli ar visu pārējo dalītāja konstrukciju, tātad it kā jābūt mazākai par 50omiem. Beigās protams izrādījās pavisam vienkārši:


 footer
 2020 MB